MENU

ZAVŘÍT

Cena Miroslava Ivanova pro knihu Karel Absolon

Petr Zajíček, Martin Oliva a Petr Kostrhun získali za publikaci Karel Absolon Cenu Miroslava Ivanova v kategorii Ostatní literatura faktru.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo na knižním veletrhu Svět knihy Praha v pátek 10. června 2022. Ocenění převzal i za spoluautory knihy Petr Zajíček. Monografie Karel Absolon: Objevitel, manažer, vědec vyšla v Nakladatelství Academia v roce 2021.

Karel Absolon byl významnou a nepřehlédnutelnou osobností. Jeho jméno zůstane spjato se zpřístupněním dna propasti Macochy, s archeologickými výzkumy korunovanými nálezem Věstonické venuše či s vybudováním pavilonu Anthropos v Brně. Spektrum jeho rozsáhlé činnosti doplňovaly zejména v počátcích jeho aktivního života i úspěchy v oboru zoologie, zvláště při výzkumu bezobratlých troglobiontních živočichů. Absolon byl však také osobou kontroverzní, kromě obdivovatelů měl i řadu odpůrců, za svými cíli a úspěchy šel mnohdy nekompromisně a tvrdě. V každém případě za sebou zanechal nejen mnoho speleologických, archeologických a zoologických objevů, ale i obrovské množství publikací, fotografií, rukopisů a dalších dokumentů, které po celou dobu své působnosti schraňoval. Absolonovo dílo je vskutku monumentální a čerpat z něj budou ještě mnohé další generace.